نقطه کور: بخش دهم

ببخشید! آدرس انگلستان را می‌خواستم

 

پردۀ اول

فروردین ۹۵ به دعوت مدیرعامل محترم یک مجموعۀ نسبتاً بزرگ تولیدی، جناب آقای دکتر… برای مشاوره در حوزۀ منابع‌انسانی دیداری داشتیم. درخلال گفتگو، مثل همیشه ذات کنجکاو (مترادف امروزی و مودبانۀ فضول) کودکِ درونم دنبال پاسخ به این پرسش بود که دکتری ایشان درچه حوزه‌ای است؟

البته از صحبت‌هایش کاملاً مشخص بود که در چه حوزه‌ای دکتری ندارد: «مدیریت» (چون از ابتدایی‌ترین اطلاعات حوزۀ منابع انسانی هم عاجز بود)

اما زمانی که در پاسخ به پرسش بنده گفت: دکترای مدیریت از انگلستان(!) ناخواسته ضمن اینکه بعضی خاطرات، دوباره زنده شد بازهم از مظلومیت حوزۀ مدیریت در کشورم متاثر شدم.

ضمن اینکه این بزرگوار تمامی نُت‌برداری‌هایش به زبان انگلیسی بود ولی همراه با کلّی غلط املایی! این نوع کلاس‌گذاشتن‌ها را یکی دو مرتبه در جاهای دیگر هم دیده‌ام.

 .

.

پردۀ دوم

سال گذشته افتخار حضور در سمیناری نصیبم شد مثلاً در حوزۀ کسب‌وکار و با سخنرانی جناب آقای دکتر… که البته به اعتقاد بنده، این بزرگوار بیشتر دارای تخصص باستان‌شناسی بود. چرا که مهارت عجیبی در نبش قبر مدل‌های منسوخ بازاریابی مربوط به حوالی دوران کشف آتش داشت!

بعد از سمینار هم که حدود نیم‌ساعتی افتخار کسب فیض حضوری از محضرش را داشتم به تعریف جدیدی از واژه دکتر رسیدم. جالب اینکه در شرح مکتوب کرامات ایشان ثبت گردیده بود: دکترای مدیریت با گرایش … از انگلستان!

.

.

پردۀ سوم

دوران دبیرستان، یک هم‌کلاسی بیش‌فعال(مترادف امروزی و مودبانۀ خرابکار و شرور) داشتم که بارها تا مرز اخراج از مدرسه پیش رفت. تا جایی که می‌دانم دیپلم هم نگرفت. خبر دارم مدتی به جرم کلاهبرداری(این واژه هنوز معادل امروزی ندارد) در زندان بود و اکنون در شهری دیگر با درجه دکترای مدیریت از انگلستان مشغول خدمت‌رسانی صادقانه به جامعه است!

.

.

پردۀ چهارم

مدتهاست موسسه‌ای واقع در چند خیابان پایین‌تر از منزل ما با بنده تماس می‌گیرد و مصرّانه پیشنهاد شرکت در دوره‌هایش را می‌دهد با این تضمین که مدرک معادل دکترای مدیریت با گرایش … از انگلستان خواهد داد.

.

.

حال سوالی که یقۀ اینجانب را گرفته و رها نمی‌کند را از شما دوستان عزیز می‌پرسم:

 

این انگلستان که میگن دقیقاً کجاست؟

 

الف) چند خیابان پایین‌تر از منزل ما

ب) زندان

ج) جزیره‌ای کوچک در غرب آفریقا !

د) هرسه مورد

پایان بخش دهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.