زمان: سال 4018 میلادی

مکان: دانشگاه …

سخنران: پروفسور … متخصص تاریخ و باستان‌شناسی

موضوع: رفتار پیشینیان و اجدادمان در 20 قرن قبل

.

خانمها و آقایان!

امروزه علیرغم در اختیار داشتن پیشرفته‌ترین امکانات علمی و تحقیقاتی در کل تاریخ بشریت، متاسفانه هنوز هم نتوانسته‌ایم برای بسیاری از مجهولات ایجاد شده در رابطه با تفکرات و رفتارهای پیشینیان خود، پاسخ مناسبی دریافت کنیم. صحبت امروز خودم درباره این مسئله را در 3 مرحله به شرح زیر عنوان می‌کنم:

.

رفتار اجدادمان درباره یک ابزار ناشناخته

مطالعات گستردۀ من و همکارانم در بقایای آثار بجامانده از پیشینیان، این واقعیت را به اثبات می‌رساند که آنان از نوعی ابزار در جهت رفاه و آسایش بیشتر خود استفاده می‌کردند که نام آن پول بوده و در سنگواره‌های باقیمانده، به این نتیجه رسیده‌ایم که طی ادوار مختلف از موادی مانند فلز و کاغذ در ساخت آنها استفاده می‌شده است. اما مورد شگفت‌انگیز این است که برای به‌دست‌آوردن این ماده که به‌هرحال در آن زمان فقط یک ابزار بوده، پیشینیان ما دست به اقدامات و رفتارهایی می‌زدند که هنوز هم برای علت توجیه این رفتارها به پاسخی نرسیده‌ایم:

اول اینکه: ارتباط مستقیم بین معنویات بشر با این ابزار مادی برای ما هیچ توجیهی ندارد. چگونه ممکن است که صِرف در اختیار داشتن مقدار بیشتری از این ابزار ناشناخته(پول) چنین توهّمی را در بین اجدادمان بوجود آورد که بیشتر قابل احترام و گرامی می‌شوند!

دوم اینکه: طبق فرضیه‌هایی که باور آن بسیار سخت و سال‌ها زمان برای اثبات یا رد آن موردنیاز است، گفته می‌شود که به‌منظور بدست آوردن میزان بیشتری از این ابزار(پول) اجداد و پیشینیان ما حتی به خود، اجازۀ گرفتن جان و زندگی همنوعان خود را نیز می‌دادند. [صدای تعجب و همهمه حضار]

سوم اینکه: در راستای بدست آوردن پول، آنان دست به حرکات و رفتاری می‌زدند که برای ما کاملاً ناشناخته است و آن‌ هم وانمودکردن چیزی غیر از واقعیت بوده و بر اساس اسنادی که به دست آمده است نام این حرکت دروغ بوده که البته ترجمه و یا حتی معادلی برای این واژه در زبان امروز دنیا وجود ندارد.

.

 

رفتار گذشتگان ما در مورد یک تفکر ناشناخته

طبق مطالعات همکارانم، نوعی تفکر در بین اجدادمان وجود داشته از جنس تعریف سیستم! اجداد ما در اطراف خود خطوطی فرضی را ترسیم کرده و آن را مرز می‌نامیدند. واژه‌ای که همانند پول در ادبیات امروز جهان، هیچ معادل یا ترجمه‌ای برایش یافت نمی‌شود. متاسفانه علیرغم مطالعات فراوان هنوز به پاسخ این سوال نرسیده‌ایم که به چه علّت، مردمانی که در داخل یک سیستم مرزی بودند خود را برتر از افراد بیرون از آن سیستم می‌دانستند و شگفت‌آورتر اینکه به این عمل عجیب خود افتخار هم می‌کردند! متاسفانه اثبات شده که اجداد ما در طول تاریخ خود، درگیری‌های فیزیکی بسیاری به قصد گرفتن جان همنوع که آن را در زبان خود جنگ می‌نامیدند بر سر همین مرزها و خودبرتربینی‌ها انجام می‌دادند. این نکته را هم اضافه نمایم که واژه جنگ هم همانند پول و مرز، در تفکر و ادبیات امروز کاملاً ناشناخته و هیچ معادلی برای آن وجود ندارد.

.

رفتار عجیب اجدادمان در برابر همنوعان خود

این رفتار، به عنوان مجهول‌ترین قسمت قضیه، مورد اختلاف نظر اکثر دانشمندان می‌باشد. به‌نظرمی‌رسد در آن زمان، نیاکان ما معنای دوست‌داشتن و عشق و ایثار را می‌دانستند و حتی نشانه‌هایی از ابراز عشق به فرزند در آنان دیده شده است! ولی از طرف دیگر اعمالی را مرتکب می‌شدند که سالهاست هیچ توجیهی بابت آن پیدا نکرده‌ایم. بطورمثال آنان به فرزند خود در نوعی مرز فرضی تعریفی‌شان که خانواده گفته می‌شد محبت می‌کردند ولی این محبت را از فرزند همنوع خود دریغ می‌نمودند! بطوریکه در آن زمان، با اینکه باورش غیرممکن است ولی کودکان گرسنه زیادی در سرتاسر دنیا زندگی می‌کردند! [صدای تعجب و همهمه حضار]

ضمناً علیرغم ابراز ظاهری عشق و محبت به فرزندانشان، نحوه بهره‌برداری از محیط‌ زیست و منابع طبیعی توسط آنها به گونه‌ای بود که اثبات گردیده کمترین نگرانی و احساس مسوولیتی برای آینده فرزندانشان در آن رفتارها وجود نداشته است.  این تضاد بین عشق و محبت به فرزندان خود و خیانتی که به دیگر همنوعان و نسل‌های آینده‌شان نمودند یکی از بزرگترین مجهولات زمان ماست که بهیچوجه قابل توجیه نیست.

آنها منابع را آلوده کرده و از بین بردند و جنگ‌های فراوانی بر اثر همان خطوط فرضی خود (مرز) انجام داده و در نهایت در راه بدست آوردن کمی ابزار رفاهی بیشتر(پول) مرتکب اعمال غیرقابل تصوری شدند که باعث گردید نسل انسان آن زمان در مقطعی بطورکامل منقرض شود و هرگز هم نتوانسته‎ایم به پاسخ این سوال برسیم که:

چرا اجداد ما هیچگاه از زندگی خود لذت نبردند؟!