هنوز جوهر تاسیس شرکت خشک نشده بود که رئیس تعمیرگاه استعفا داد و کلّ شرکت بهم ریخت.

شکی نیست که نقش واحد خدمات پس‌ازفروش در یک شرکت تازه‌کار حوزۀ خودروهای سنگین بسیار حیاتی و تعیین‌کننده است. بنابراین استعفای رئیس تعمیرگاه در شرکت تازه‌تاسیس آریادیزل از نگاه “خیلی‌ها” نوعی بحران بود. اما نکتۀ ظریفی هم وجود داشت که به چشم اون “خیلی‌ها” نیومد.

اینکه رهبری سازمان در دست کسی بود که عبور از بحران رو به خوبی می‌دونست و با همون خونسردی همیشگی‌اش گفت: «نگران نباشین. سریع جایگزین معرفی می‌کنم» و بلافاصله سرپرست امور اداری طی حکمی، شد رئیس تعمیرگاه و خدمات پس از فروش! جوانی به نام “یزدان مینویی” با مدرک مهندسی نساجی که هیچ آشنایی با امور فنی خودروهای سنگین نداشت.

پرسنل داخلی از این انتصاب شوکه شدن و افراد خارج از سازمان با شنیدن این خبر خنده‌ها سردادن! در مدت کوتاهی، این انتصاب عجیب و ناملموس، مثل بمب صدا کرد و تبدیل شد به جوک سال 86 !

در اون زمان و در جاده مخصوص، همه در گوش همدیگه، از این جوک معروف حرف می‌زدن و با تاسف سر تکون می‌دادن. اما به نظر می‌رسید کسانی که هرهر و کرکر راه انداختن یادشون رفته بود که چه کسی که این انتصاب رو انجام داده. چرا که او یک مدیر عادی نبود. از اون دسته مدیرانی هم نبود که به مدد دوران سازندگی و وام‌های کلان و هزاران تسهیلات دیگر اون دوران، امروز تبدیل به کارآفرینان و مدیران معروفی شدن که درواقع این دستشون به اون دستشون چیزایی میگه که زشته اینجا بنویسم!

بلکه اینجا صحبت از ناخدایی به نام مهندس فرهاد کاشانی بود که سکان هدایت کشتی آریادیزل در دستانش قرار داشت.

کسی که سال‌ها در سیلیکون‌ولی امریکا و چند کشور دیگر به خوبی ثابت کرده بود که تخصص عجیبی در کشف استعدادها دارد. منشی و تلفنچی‌هایی که از پای تلفن برداشت و صادقانه و دلسوزانه حمایتشون کرد و امروز در کشور خودشون تبدیل به یک مدیر موفق شدن. کارگران ساده خط تولیدی که از زیر چشمان تیزبین و محک استعداد‌شناسی این مدیر توانمد دور نمونده و امروز در کشور خودشون جزء صاحبان صنایع در حوزه‌های مختلف هستن. سیاستی که در امریکا و تایوان و جاهای دیگه جواب داد چرا در ایران جواب نده؟ حالا دیگران می‌خندن؟ خب بخندن! و چنین شد که به دستور استاد فرهاد کاشانی، آقای یزدان مینویی از پشت میز واحد اداری شرکت آریادیزل رفت به سوی تعمیرگاه مرکزی. 

تلاش و کوشش یزدان مینویی همراه با تخصص، تجربه و راهنمایی‌های مهندس فرهاد کاشانی، مجموعه‌ای رقم زد که در ایران بی‌سابقه بود و فکر می‌کنم تا سال‌ها بعد هم هر زمان که سخن از یک شرکت موفق ایرانی به میان بیاد نام شرکت آریا دیزل خواهد درخشید (چقدر شبیه شعار بانک ملی شد!)

کسب مقام اول کیفیت خدمات و رضایتمندی مشتری در کل کشور به مدت 4 سال متوالی نمونه بارز این همکاری بود. مقامی که باعث شد بزرگانی مثل زامیاد، بهمن دیزل، شهاب دیزل، ماموت دیزل و امثالهم در عجب از اینکه این شرکت تازه‌کار از کجا پیداش شده، چهار نعل بتازن برای رسیدن به اونها.

ولی آریا دیزل تا زمانی که مینویی و کاشانی در اونجا بودن، هرگز حاضر به واگذاری مقام اول جدول به هیچ‌یک از رقبا نشد. (هرچند بعد از خروج این دو نفر زمان زیادی لازم نبود تا این مقام قهرمانی به رتبه هفتم تنزل پیدا کنه!)

یزدان مینویی در کنار مهندس فرهاد کاشانی

کار به جایی رسیده بود که خریداران کِشنده‌های رنو آرزو می‌کردن تریلی‌هاشون خراب بشه تا از خدمات افسانه‌ای شرکت آریادیزل استفاده کنن. چرا که مالک خودرو، در زمان خرابی یا رسیدن موعد سرویس‌های دوره‌ای، با پدیده‌ای عجیب و ناشناخته مواجه می‌شد که تا قبل از اون، در کشورمون بی سابقه بود.

اول از همه، برخورد دور از انتظار و خوشامدگویی گرم نگهبان شرکت آریادیزل (در کشوری که زمان مراجعه خودرو برای گارانتی، ارث پدر رو ازت مطالبه می‌کنن) برای هر مراجعه‌کننده‌ای عجیب بود. درواقع مهندس فرهاد کاشانی، نگهبانان آریادیزل رو با دقت و وسواس زیادی انتخاب و استخدام کرد. افرادی دارای پرستیژ بالای اجتماعی و مدرک کارشناسی و بسیار مودب. چرا که نگهبان، به نوعی نقش تابلوی سردر سازمان رو ایفا می‌کنه. بعد از اون نوبت 2 آبدارچی سازمان با پذیرایی‌ای فوق‌حرفه‌ای و بازهم دور از انتظار در این کشور.

و خدماتی نظیر: صندلی ماساژور رایگان در مدت تعمیر خودرو؛ سلمانی رایگان؛ حمام رایگان (با حوله و شامپو و لوازم یکبار مصرف)؛ صبحانه و ناهار رایگان؛ وسایل ورزشی و انواع دستگاه‌های بازی و امکانات رفاهی دیگر، همه در کنار پرداخت هزینۀ خواب کامیون.

و در آخر، نقطه پررنگ تمایز شرکت آریادیزل نسبت به رقبا: سرویس تعمیر هوایی!

البته خبر ندارم که هواپیمای شخصی این شرکت هنوزم هست یا خیر. در هر صورت همه اینها مربوط به دیروز بود.

و اما امروز:

مهندس فرهاد کاشانی:

او به امریکا بازگشت. شاید هم باید برمی‌گشت! چرا که تجربه نشون داده اینجا جایی برای مردان بزرگ در حوزه مدیریت نیست. متاسفانه تا جایی که خبر دارم در زمان استعفا از آریادیزل حتی یک مراسم تودیع درخور هم برایش گرفته نشد.

 

یزدان مینویی:

یزدان این مسیر رو ادامه داد. مسیری که خودش تعیین نکرد و توسط مهندس فرهاد کاشانی کشف شد. او به امریکا مهاجرت کرد و بعد از استخدام در نمایندگی‌های معتبر آئودی و پورش و همچنین رسیدن به مقام دستیار مدیریت سرویس شرکت ولوو، هم اکنون در شرکت تسلا مشغول به کار است.

 

و اما آریادیزل:

امروز برای مشاهده رتبۀ موفقیت آریادیزل در بین رقبا نیاز به کمی دقت و شاید هم یک عدد ذرّه‌بین است!